Parish Elections - Thursday, 2nd May, 2019

Election summary for Parishes
Parishes Elected candidates Elected party or parties
Parish of Acol Sheila Mary Patricia Bransfield
David Arthur Hayfield
Jon Inchley
Iris Helen Kathleen Osborne
Parish of Birchington - Birchington North Ward Max Gillespie Houghton
Marcel Jacobus William Pooke
Parish of Birchington - Birchington South Ward Phil Fellows
Neville Hudson
Geraldine Watson
Linda Ann Wright
Robert James Louis Rene Wright
Parish of Broadstairs and St Peter's - Beacon Road Ward Rosalind Binks The Conservative Party Candidate
John Michael Buckley Thanet Independents
Aram Ahmed Rawf Labour Party
Parish of Broadstairs and St Peter's - Bradstowe Ward Jill Louise Bayford The Conservative Party Candidate
Wendy Jane Moore The Conservative Party Candidate
David Andrew Parsons The Conservative Party Candidate
Parish of Broadstairs and St Peter's - Kingsgate Ward Bob Bayford The Conservative Party Candidate
Parish of Broadstairs and St Peter's - St Peters Ward Roy Christopher Dexter The Conservative Party Candidate
Mike Garner Green Party
Paul Anthony Moore The Conservative Party Candidate
Jason Savage The Conservative Party Candidate
Parish of Broadstairs and St Peter's - Viking Ward Ruth Angela Brackstone Bailey Independent
Roger Keith Binks The Conservative Party Candidate
David William Harry Saunders The Conservative Party Candidate
Mave Saunders The Conservative Party Candidate
Parish of Cliffsend Suzannah Michelle Chapman
Peter John Francis-Cable
Mick Galvin Independent
John Edward Hellyer
Kathy Lyon
Natalie Joanna Mortimer
Martin Andrew Rogers
Parish of Manston John Dearing
Irene Romilde Dolan
Roy Matthews
Robin David Tritton
Guy Robert Wilson
Parish of Minster Roy Leslie Burden
Derek Crow-Brown
Danny Day
Penelope Jane Gimes
Alan George Jones
Leanne Sian McCarthy
Ray Owen
John Henry Quittenden
Susan Caroline Sharp
Susan Jill Taylor
Jack Ashley Whybrow
Parish of Monkton Steven David Bennett
Gilly Brown
Davina Margaret Ransom Independent
Chris Ransom
Parish of Ramsgate - Central Harbour Ward Raushan Ara Labour Party
Peter Alan Campbell Labour Party
Becky Wing Green Party
Parish of Ramsgate - Eastcliff Ward Stephen Albon Labour Party
Helen Brenda Crittenden Labour Party
Corinna Frances Huxley Labour Party
Parish of Ramsgate - Nethercourt Ward David Green Labour Party
Anne-Marie Nixey Labour Party
Parish of Ramsgate - Newington Ward Jane Mary Hetherington Labour Party
Pat Moore Labour Party
Parish of Ramsgate - Northwood Ward Lynda Jane Piper Thanet Independents
Stuart Piper Thanet Independents
George Henry Rusiecki Thanet Independents
Parish of Ramsgate - Pegwell Ward Barbara Mary Young The Conservative Party Candidate
Parish of Ramsgate - Sir Moses Montefiore Ward Tony Knight Labour Party
Pat Makinson Labour Party
Parish of Sarre Lee Ageros
Peter David Radclyffe
Parish of St Nicholas at Wade Gordon Andrew Bryant
Ticia Cheniston
David John Divers
Peter Evans
Graham David North
Rob Searle
Parish of Westgate Joanna Cornford Independent
David Donaldson Labour Party
Roy John Nightingale
Pauline Lilian O`Connor Independent
Helen Marie Page
Martyn Pennington
Robert Rozario Micallef Independent
Hannah Louise Scott Independent
Matthew Anthony Frederick Scott Independent
David Wallin Independent