Agenda and draft minutes

Annual, Council
Thursday, 16th May, 2019 7.00 pm

Venue: Council Chamber, Council Offices, Cecil Street, Margate, Kent. View directions

Contact: James Clapson 

Items
No. Item

1.

Election of Chairman pdf icon PDF 143 KB

    Minutes:

    On the proposal of Councillor Bayford, seconded by Councillor Ashbee, and there being no further nominations, Councillor Savage was declared elected as Chairman of Council for the 2019/20 municipal year.

     

    RECESS

     

    There was a short recess, during which the new Chairman of Council was invested with the Chain and Badge of Office.

     

    Following this recess, Councillor Savage made the statutory declaration of acceptance of office of Chairman of Council, returned thanks for his election and formalised Mrs Savage as his escort.

     

    COUNCILLOR SAVAGE IN THE CHAIR

     

2.

Election of Vice-Chairman pdf icon PDF 143 KB

    Minutes:

    On the proposal of Councillor Bayford, seconded by Councillor Ashbee, and there being no further nominations, Councillor Wright was declared elected as Vice-Chairman of Council for the 2019/20 municipal year.

     

    Councillor Wright made the statutory declaration of acceptance of office of Vice-Chairman of Council, returned thanks for her election and formalised Councillor Kup as her escort.

3.

Apologies for Absence

4.

Declarations of Interest pdf icon PDF 87 KB

5.

Minutes of Previous Meeting pdf icon PDF 90 KB

6.

Announcements

7.

Election of Leader of the Council pdf icon PDF 142 KB

    Minutes:

    Two nominations were received:

     

    It was proposed by Councillor Ashbee and seconded by Councillor Parsons that Councillor R Bayford be elected Leader of the Council until the Annual meeting of Council in May 2020.

     

    It was proposed by Councillor Whitehead and seconded by Councillor Campbell that Councillor Everitt be elected Leader of the Council until the Annual meeting of Council in May 2020.

     

    Upon being put to the vote, both nominations received an equal number of votes. The Chairman made his casting vote in favor of Councillor R Bayford.

     

    Councillor R Bayford was elected Leader of the Council until the Annual meeting of Concil in May 2020.

8.

Appointment of Deputy Leader of the Council pdf icon PDF 142 KB

9.

Responsibility for Functions - Executive Delegations pdf icon PDF 73 KB

    Report to follow.

    Minutes:

    Council was informed of the Cabinet portfolios, Cabinet portfolio holders and Shadow Cabinet portfolio holders for the 2019/20 municipal year as follows:

     

    Name of Cabinet Portfolio

    Cabinet Portfolio Holder

    Shadow Cabinet Portfolio Holder

    Leader of the Council

    Councillor R Bayford

     

    Councillor Everitt

    Deputy Leader

    Councillor Ashbee

    Councillor Whitehead

    Corporate Governance and Coastal Development

    Councillor Pugh

    Councillor Duckworth

    Financial Services and Estates

    Councillor D Saunders

    Councillor Yates

    Operational Services

    Councillor Ashbee

    Councillor Albon

    Housing and Safer Neighbourhoods

    Councillor Game

    Councillor Whitehead

     

10.

Constitution of Committees, Political Balance, Appointments to Committees, Panels and Boards pdf icon PDF 61 KB

    Additional documents:

    Minutes:

     

    NUMBER AND SIZE OF COMMITTEES

     

    It was proposed by the Chairman, seconded by the Vice-Chairman and Members agreed the number of committees and the number of Members to serve on those committees as shown in table 2 of the report, namely

     

     

    Committee

    Number of Members

    Planning Committee

    14

    Licensing Board

    13

    Overview and Scrutiny Panel

    14

    Governance and Audit Committee

    13

    General Purposes Committee

    10

    Boundary and Electoral Arrangements Working Party

    6

    Constitutional Review Working Party

    4 (+2 independent)

    Joint Transportation Board*

    7 (+1 parish)

    Standards Committee**

    8 (+ 4 independent, + 3 parish)

     

     

    PROPORTIONALITY

     

    It was proposed by the Chairman, seconded by the Vice-Chairman and Members agreed that the proportionality between groups for committees, panels and boards for 2019/20 shown at tables 3, 4, 5 and 6 of the report be adopted.

     

    NOMINATION OF MEMBERS TO SERVE ON COMMITTEES

     

    The nominations of Members to serve on committees were as follows:

     

    Planning Committee

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Tomlinson

    1

    Duckworth

    1

    Taylor

    1

    Garner

    2

    Coleman-Coole

    2

    Hopkinson

    2

    Dennis

    3

    J Bayford

    3

    Albon

    4

    Hart

    4

    Keen

    5

    Stevens

    5

    Huxley

    6

    Towning

     

    Planning Committee (pool of substitute Members)

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Moore

    1

    Everitt

    1

    Rusiecki

    1

    Roper

    2

    Scott

    2

    Campbell

    2

    S. Piper

    3

    3

    4

    4

    5

    5

    6

     



    Licensing Board

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Bambridge

    1

    Currie

    1

    Potts

    1

    Wing

    2

    Rogers

    2

    Green

    3

    Dexter

    3

    Ara

    4

    M Saunders

    4

    Scobie

    5

    Wright

    5

    Hopkinson

    6

    Moore

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Overview & Scrutiny Panel

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Wright

    1

    Campbell

    1

    L Piper

    1

    Roper

    2

    Boyd

    2

    Everitt

    2

    Rusiecki

    3

    Moore

    3

    Constantine

    4

    Savage

    4

    Whitehead

    5

    Scott

    5

    Albon

    6

    Tomlinson

     

    Governance and Audit Committee

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Day

    1

    Crittenden

    1

    S PIper

    1

    Garner

    2

    Dexter

    2

    Moore

    3

    Boyd

    3

    Yates

    4

    Kup

    4

    Farrance

    5

    Scott

    5

    Campbell

    6

    Shrubb

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     



    Governance and Audit Committee (Pool of Substitute Members)

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    1

    Whitehead

    1

    Potts

    1

    Roper

    2

    2

    Currie

    3

    3

    4

    4

    5

    5

    6

     

    General Purposes Committee

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    R Bayford

    1

    Campbell

    1

    Braidwood

    2

    Ashbee

    2

    Everitt

    3

    Bambridge

    3

    Rawf

    4

    Day

    4

    Ovenden

    5

    Saunders

     

    Boundaries and Electoral Arrangements Working Party

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    Parsons

    1

    Currie

    1

    S. Piper

    2

    Savage

    2

    Green

    3

    Stevens

     

     

    Constitutional Review Working Party

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    Independent Members

    (non Councillors) *

    1

    Stevens

    1

    Hopkinson

    1

    Dennis

    1

    Sexton

    2

    Tomlinson

    2

    Vacant

    NOTE: * drawn from the Independent Members of the Standards Committee

     

    Standards Committee

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    Independent Members

    (non Councillors) *

     

    1

    Kup

    1

    Campbell

    1

    Braidwood

    1

    Sexton

    2

    Dexter

    2

    Duckworth

    2

    Vacant

    3

    Fellows

    3

    Crittenden

    3

    Vacant

    4

    J Bayford

    4

    Vacant

     

    Joint Transport Board

    Conservative

    Labour

    Thanet Independents

    Green

    1

    M Saunders

    1

    Scobie

    1

    Taylor  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Representation on Outside Bodies

12.

Members Allowances Scheme 2019-20 pdf icon PDF 84 KB

13.

Calendar of Meetings pdf icon PDF 76 KB